Porkuni Paemuuseum

4. juunil 1992. a. avati Porkuni järve keskel Küngassaarel 15. saj linnusest (1479) säilinud värava- ja vahitornis PORKUNI PAEMUUSEUM.

21 meetrit kõrge torn, trepikäigud seintes, on viiekorruseline, millele lisandub torni tipus vaateplatvorm. Kolm esimest korrust on ruudukujulised (7,5 x 7,5 m), kaks ülemist kaheksanurksed.

Võib eristada mitut ehitusjärku, milledest viimased lubavad oletada, et torni on parandatud ainult säilitamise eesmärgil. Tornist on saanud Porkuni sümbol. 1924. aastast kurtide koolile kuulunud torni tarvitati aegade jooksul väga mitmeks otstarbeks. Oma 500. juubeli eel (1979) oli torn üsna viletsas olukorras. Tolleaegse kooli direktori Kaljo Pildi eestvõttel remonditi torn Eesti Kurtide Ühingu rahadega 1981. aastaks ja võeti kasutusele puhkeruumidena. Tekkis mõte panna torni ka väljapanek kurtide õpetamise ajaloost Eestis. 1991 a. lisandus Marko Pomerantsi initsiatiivil 4. ja 5. korrusele paenäitus. Tänu neile näitustele õnnestus 1992. a. Tallinna geoloogide abiga avada Paemuuseum.

Porkuni Paemuuseumi koduleht uues kuues on aadressil: www.tamsalu.ee/paemuuseum

 

Failid:
Pokruni Paemuuseumi põhikiri